> „Z jaskiń Tatr w jaskinie świata” – PO OMACKU i Krzysztof Recielski oraz Rafał Kardaś w Południku Zero

We wtorek, 13.11, o godz. 19:00 zapraszamy ponownie do Południka Zero, gdzie zaprezentujemy film PO OMACKU. Po projekcji odbędzie się spotkanie „Z jaskiń Tatr w jaskinie świata” z Krzysztofem Recielskim i Rafałem Kardasiem. 

Po omacku – Wyprawa do wnętrza ziemi (120 min.) to  unikalne materiały filmowe składające się na ponad dwie godziny czystej speleologii z najgłębszej znanej ludzkości jaskini. W 2003 r. wyprawa Denisa Prowałowa i Cavexu pogłębiła Kruberę do 1 710 metrów. Rok później Jurij Kasjan, Emil Wasz i Katja Miedwiediewa stanęli na dnie świata poniżej granicy 2 000 metrów. Film z udziałem Olega Klimczuka o wyprawie do Krubery sąsiaduje z ponad godzinnym materiałem Marcusa Taylora obrazującym wysiłki jego ojca – Aleksandra Klimczuka w tej jaskini. Ojciec i syn do dzisiaj nie rozmawiają ze sobą.

Rafał Kardaś i Krzysztof Recielski są alpinistami jaskiniowymi i wspinaczami, członkami Speleoklubu Warszawskiego.

Rafał Kardaś – geolog, był uczestnikiem wypraw do jaskiń Austrii, Bułgarii, Czarnogóry, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Rosji, Włoch i Wyspy Wielkanocnej. Eksplorował m.in. austriacką jaskinię Lamprechtsofen, w której ustanowiono rekord świata we wspinaczkowej eksploracji jaskiniowej osiągając przewyższenie ponad1000 m. nad otworem. Współkierował również pracami przy inwentaryzacji jaskiń tatrzańskich. Jest instruktorem alpinizmu jaskiniowego, wspinaczki wysokogórskiej i sportowej.

 

 

 

Krzysztof Recielski – geograf, był uczestnikiem wypraw do jaskiń Austrii, Francji, Rumunii, Słowenii, Ukrainy, Izraela, USA, Meksyku i Wyspy Wielkanocnej. W austriackiej Lamprechtsofen brał udział w wyprawie zakończonej pobiciem światowego rekordu głębokości (-1632 mw 1998r.), a w najdłuższej jaskini świata amerykańskiej Mammoth Cave uczestniczył w pracach dokumentacyjnych.Jest instruktorem alpinizmu jaskiniowego i wspinaczki skalnej.

 

Dodaj komentarz

*

honor_patr_pol_outlPKOl_napis_l_historyczne
eco-cargo-pro
zagle