> Środa w krakowskim Klubie u Louisa

Środa w krakowskim Klubie u Louisa

W środę , 21.11 o godz. 19 w krakowskim Klubie u Louisa (Rynek Główny 13) będziemy mieli okazję zobaczyć film CZŁOWIEK, KTÓRY ZJECHAŁ Z EVERESTU oraz spotkać się z Piotrem Konopką –narciarzem ekstremalnym, himalaistą ratownikiem TOPR, przewodnikiem wysokogórskim IVBV. Wstęp wolny.

Yiuchiro Miura – narciarz, podróżnik, poeta – marzy o zjechaniu z najwyższej góry świata. Marzenie to oznacza wspinaczkę na wysokość 7800 metrów przy wsparciu 800 tragarzy, z których 8 odda życie za przedsięwzięcie, a następnie zjechanie 2400 metrów w dół pokrytego lodem wzgórza o nachyleniu 40-45 stopni. Z ekranizacji dziennika Miury dowiadujemy się o jego zmaganiach ze stromym wzgórzem, silnym wiatrem, wreszcie o finale tej niezwykłej eskapady – krytyczne 6 minut zostało okrzyknięte najbardziej emocjonującym materiałem kiedykolwiek nakręconym. Film zrealizowany w 1975 daje możliwość porównania technik narciarskich i sposobów działania w górach wysokich ponad 30 lat temu.

Po filmie zapraszamy na spotkanie z Piotrem Konopką pt. „Narciarstwo na krawędzi”. Nasz gość to narciarz ekstremalny, himalaista, przewodnik wysokogórski IVBV (www.mountain-guide.pl), instruktor Polskiego Związku Alpinizmu, ratownik TOPR,. Ma w swoim dorobku kilkaset dróg wspinaczkowych w Europie, Azji, Ameryce Północnej i Południowej. W Himalajach (samotnie) wszedł częściowo nową drogą na Cho-Oyu (8201 m). Na południowej ścianie Lhotse (8511 m) osiągnął wysokość 8000 m n.p.m. Uczestniczył w wyprawie na północną ścianę Nilgiri North (7061 m). Dwukrotnie był uczestnikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat (8125 m). Jako pierwszy na nartach zjechał wieloma ekstremalnie trudnymi drogami w Tatrach, m.in. Zachodem Grońskiego, z Długiego Giewontu, z Czarnego Szczytu Mięguszowieckiego, ze Świnicy Drogą Stanisławskiego. Z Piotrem Malinowskim byli pierwszymi Polakami startującymi w zawodach Pierra Menta, uznawanymi za najtrudniejsze zawody skialpinistyczne świata. Jako przewodnik wysokogórski prowadzi w Tatry, Alpy, Kaukaz, Góry Skaliste i inne góry świata.

Tatrzański Park Narodowy jest partnerem festiwalu.

 

Dodaj komentarz

*

PKOl_napis_l_historycznehonor_patr_pol_outl
eco-cargo-pro
zagle