> „Taniec taterników ze śmiercią” – Wojciech Szatkowski w Południku Zero

Wspólnie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym zapraszamy na kolejne spotkanie rozbiegowe, które odbędzie się 11 listopada o godz. 19 w warszawskim klubie „Południk Zero” (ul. Wilcza 25). Przedstawimy film ZEW CISZY. Po filmie fascynującą i często dramatyczną historię zdobywania Tatr zatytułowaną „Taniec taterników ze śmiercią” przedstawi Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Wstęp wolny.

ZEW CISZY (Beckoning Silence, reż. Louise Osmond) to nagrodzony Emmy obraz pokazujący tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 r., ze starannie dobranymi postaciami, w tym narratora, Joego Simpsona kroczącego śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej Nordwand. Simpson, bohater innego dramatu z peruwiańskich Andów, opowiedzianego w filmie „Czekając na Joe”, skrupulatnie odtwarza drogę czterech wspinaczy, którzy wejście legendarną, osławioną wieloma tragediami, ale i wyczynami północną ścianą Eigeru przypłacili życiem. W tym wszystkim uderzająco wiarygodnie prezentuje się rekonstrukcja historyczna z udziałem aktorów, do złudzenia przypominających tytułowych alpinistów.

Prezentacja Wojciecha Szatkowskiego z Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, przewodnika tatrzańskiego, znawcy historii Tatr i Podtatrza, autora wielu książek i publikacji (m.in. wydanej ostatnio pozycji „Goralenvolk – historia zdrady”) będzie poświęcona „tańcowi taterników ze śmiercią” w latach 1910 – 1939: Mariuszowi Zaruskiemu, Stanisławowi Motyce, Wiesławowi Stanisławskiemu i Wincentemu Birkenmajerowi – najlepszym z najlepszych taterników tamtej epoki. Prześledzimy ich największe sukcesy górskie. Pojawią się też trudne pytania. Jaką cenę ponieśli w pogoni za swoją wielką, górską pasją? Żeby wyrwać się, jak pisał Stanisławski, „z koła złud”. By w pasji górskiej sięgnąć po „złoty promień” i sukces. W walce o zdobycie największych tatrzańskich urwisk tylu z nich poniosło śmierć. Opowiemy też o złowrogiej, południowej ścianie Zamarłej Turni – ścianie, która była symboliczna dla ówczesnego pokolenia. Na niej zginęły, między innymi, siostry Lida i Marzena Skotnicówny. Czy więc cena sukcesu była zbyt wysoka? Jak było naprawdę? Na te i inne pytania znajdziecie Państwo odpowiedź podczas niedzielnego spotkania. W pokazie zostaną użyte w większości niepublikowane materiały dotyczące dziejów taternictwa w okresie międzywojennym, ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, TOPR i TPN.

 

 

 

Dodaj komentarz

*

honor_patr_pol_outlPKOl_napis_l_historyczne
eco-cargo-pro
zagle