> Pierwsze spotkania we Wrocławiu i Krakowie, kolejne w Warszawie. Dzieje się!

W przyszłym tygodniu ruszamy ze spotkaniami rozbiegowymi we Wrocławiu i Krakowie. Z kolei w Warszawie  po raz kolejny spotykamy się w Ukrytym Mieście.

We Wrocławiu gościć nas będzie pub Czeski Film przy ul. Kiełbaśniczej 2. Rozbieg zaczynamy we wtorek, 6 listopada o godzinie 19. Jak zawsze, odbędzie się bezpłatny pokaz filmu z kolekcji 360 stopni – człowiek na krawędzi. Tym razem będzie to NA GŁĘBOKĄ WODĘ. Nominowany do Oscara film dokumentalny w reżyserii Luoise Osmond i Jerrego Rothwella przedstawia dramatyczną historię udziału Donalda Crowhursta w słynnym wyścigu dokoła świata, Sunday Times Golden Globe Race, który odbył się w 1968 roku. Twórcy filmu skupiają się na zderzeniu marzeń z rzeczywistością, skutkującym nieprawdopodobnym rozwojem wypadków. Narratorką historii jest Tilda Swinton, już teraz zachęcamy do obejrzenia zwiastunu. Gościem spotkania będzie Jerzy Kosz, kapitan jachtowy, podróżnik. Przepłynął na jachtach ponad 100.000 mil. Żegluje i organizuje wyprawy do miejsc, gdzie rzadko docierają inni. Najczęściej pływa po zalodzonych wodach Arktyki i Antarktydy. Traktuje żeglarstwo jako formę poznawania świata, a jacht jako środek dotarcia do miejsc, gdzie trudno jest dostać się inaczej. Uczestnik rekordowego rejsu w 2008 roku – zejścia na południe Antarktydy, poniżej 70 stopnia. Współarmator i kapitan wyprawowego jachtu Spirit One, na którym spędza większość czasu.

W Krakowie spotykamy się dnia następnego, w środę 7 listopada, w Klubie „U LOUISA” przy Rynku Głównym 13. Prezentowanym filmem będzie kolejny, nagrodzony Emmy, film w reżyserii Louise Osmond – ZEW CISZY.  Obraz pokazuje tragedię, która rozegrała się na Eigerze w 1936 r. Narratorem historii jest znany z CZEKAJĄC NA JOE Joe Simpson, który kroczy śladami Andreasa Hinterstoissera i Toniego Kurza po zboczach słynnej ściany Nordwand. Simpson skrupulatnie odtwarza drogę czterech wspinaczy, którzy wejście północną ścianą Eigeru przypłacili życiem. W tym wszystkim uderzająco wiarygodnie prezentuje się rekonstrukcja historyczna z udziałem aktorów, do złudzenia przypominających tytułowych alpinistów. Gościem wieczoru będzie Władysław Cywiński, znawca topografii tatrzańskiej, autor przejścia Grani Głównej Tatr w ciągu niespełna 3,5 dnia, ratownik TOPR, przewodnik tatrzański, autor szczegółowych przewodników po Tatrach. Cywiński znany jest wszystkim tatromaniakom nie tylko z biegłej znajomości tych gór, ale także z tempa, w jakim pokonuje tatrzańskie percie, stoki i granie. Dotrzymać mu w Tatrach kroku, to wyzwanie dla wielu.

Do zaprzyjaźnionego warszawskiego Ukrytego Miasta przy Noakowskiego 16 powrócimy w czwartek, 8 listopada z filmem ZANURZENI W BOENSMANGAT i gościem, którym będzie Dominik „Honzo” Graczyk. „Honzo” jest instruktorem nurkowania NAUI, specjalizuje się w nurkowaniu jaskiniowym i pod lodem. W ciągu swojej wieloletniej kariery nurkowej odkrył 2 nowe wraki, penetrował zalane podziemia Bałkanów, Włoch, Francji, Kaukazu. Nurkując eksplorował również jaskinie Krymu, Czarnogóry, Rumunii i Tatr. Jest członkiem Grupy Nurków Jaskiniowych oraz grupy ratownictwa nurkowego w jaskiniach. Jest także członkiem zarządu oraz dowódcą sekcji płetwonurków w Specjalistycznej Jednostce Straży Pożarnej Warszawa-Ursynów (SOFR). Film, który będzie okazja zobaczyć, jest nigdy niepublikowanym materiałem południowoafrykańskiej telewizji z udziałem wszystkich bohaterów dramatu, który rozegrał się w 2004 r. w głębokiej na prawie 300 m jaskini Boesmangat.  To opowieść o pilocie samolotów pasażerskich, Davidzie Shaw, który po zaledwie 5 latach szkolenia zszedł jako pierwszy i jedyny do tej pory człowiek na głębokość 270 metrów na obiegu zamkniętym. Jego próba wyłowienia przez ciała nurka z dna jaskini, choć zakończona tragicznie, jest świadectwem niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych ludzi połączonych wspólną pasją.

Na wszystkie spotkanie wstęp jak zawsze jest wolny. Na bieżąco możecie oczekiwać kolejnych, szczegółowych informacji.

Zapraszamy!

 

 

Dodaj komentarz

*

PKOl_napis_l_historycznehonor_patr_pol_outl
go-proeco-car
zagle